Related Reading
Search Clinical Content Search Health Library
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z Listings

Ból ucha bez infekcji (osoby dorosłe)

Bóle ucha mogą występować bez infekcji. Mogą wystąpić, gdy powietrze i płyn nagromadzą się za błoną bębenkową. Wówczas możesz odczuwać przepełnienie i dyskomfort. Mogą również osłabić słuch. Nazywamy to wysiękowym zapaleniem ucha środkowego (OME). Oznacza to obecność płynu w uchu środkowym. Jest to inna choroba niż ostre zapalenie ucha środkowego (AOM), które jest często spowodowane infekcją.

OME może wystąpić przy przeziębieniu, gdy wydzielina blokuje przejście, przez które płyn odpływa z ucha środkowego. To przejście nazywa się trąbką Eustachiusza. OME może także pojawić się w przypadku kataru alergicznego lub po infekcji bakteryjnej w uchu środkowym. Inne powody:

  • Uraz

  • Infekcja bakteryjna części sutkowej kości skroniowej (zapalenie wyrostka sutkowatego)

  • Guz

  • Zmiany ciśnienia, np. podczas lotu samolotem lub nurkowania z akwalungiem.

Ilustracja przedstawia przekrój ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego, obejmujący przewód słuchowy, błonę bębenkową i trąbkę Eustachiusza.

Ból lub dyskomfort może pojawiać się i znikać. Podczas żucia i przełykania możesz słyszeć dźwięki stukania lub strzelania. Możesz odczuwać problemy z równowagą. Możesz też słyszeć dzwonienie w uchu.

Często potrzeba kilku tygodni do 3 miesięcy, aby płyn z ucha ustąpił samoistnie. Doustne leki przeciwbólowe i krople do uszu pomagają uśmierzyć ból. Czasami pomagają środki udrażniające nos lub środki antyhistaminowe. Antybiotyki nie pomogą w tym przypadku, ponieważ nie ma infekcji. Lekarz może Ci zapisać aerozol do nosa, aby zmniejszyć obrzęk w nosie i trąbce Eustachiusza. Dzięki temu płyn będzie szybciej odprowadzany.

Jeśli po 3 miesiącach nie nastąpi poprawa, może być konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego i usunięcie płynu z ucha. Czasami wkłada się małą rurkę w błonę bębenkową, aby ułatwić odprowadzanie płynu.

Ze względu na ryzyko zainfekowania płynu w uchu środkowym, zwracaj baczną uwagę na wszelkie objawy infekcji. Czasami infekcja pojawia się dopiero później. Wówczas ból się nasila, pojawia się gorączka i większy wysięk z ucha.

Leczenie w domu

Te wskazówki pomogą Ci odpowiednio zadbać o zdrowie w domu:

  • Możesz stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty zgodnie z zaleceniami lekarza, chyba że ten przepisze inne. Osoby cierpiące na przewlekłe choroby wątroby lub nerek bądź u których wystąpiły wrzody na żołądku albo krwawienie z przewodu pokarmowego przed zażyciem tych leków powinny skonsultować się z lekarzem.

  • Zapytaj lekarza, czy możesz używać dostępnych bez recepty aerozoli do nosa, takich jak pseudoefedryna lub fenylefryna. Pamiętaj jednak, że one nie zawsze działają.

  • Porozmawiaj z lekarzem na temat środków udrażniających nos. Nie stosuj ich dłużej niż 3 dni lub dłużej niż zalecił lekarz. Dłuższe używanie może nasilić niedrożność nosa. Aerozole do nosa na receptę nie zawsze mają takie ograniczenia.

  • Jeśli chorujesz na alergię, ulgę mogą przynieść leki antyhistaminowe.

Kontrola stanu zdrowia

Kontrola u lekarza zgodnie z zaleceniami.

Kiedy szukać porady medycznej

Zadzwoń do lekarza natychmiast w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń:

  • Nasilający się ból ucha lub brak poprawy 

  • Temperatura wynosząca bądź przekraczająca 100,4°F (38°C) lub według wskazań lekarza

  • Wypływające z ucha krew lub płyn

  • Ból głowy lub zatok

  • Zmiany w słyszeniu

Zadzwoń pod numer 911

Zadzwoń pod numer 911 w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych:

  • Sztywny kark

  • Nietypowa ospałość lub dezorientacja

  • Płytki oddech

Online Medical Reviewer: Ashutosh Kacker MD
Online Medical Reviewer: Ronald Karlin MD
Online Medical Reviewer: Tara Novick BSN MSN
Date Last Reviewed: 9/1/2022
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone. Te informacje nie mają zamiar pełnić roli profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze zwróć uwagę na instrukcje lekarza.
Powered by StayWell
Disclaimer