Stłuczenie klatki piersiowej

Klatka piersiowa to obszar od ramion do przepony lub dolnej części żeber. Obejmuje przód i tył tułowia. W jej skład wchodzą mostek, ramiona i obojczyki. Tępe uderzenie, zwykle podczas wypadku samochodowego lub upadku, może spowodować uraz ściany klatki piersiowej. Mówimy wówczas o stłuczeniu klatki piersiowej.
Uraz klatki piersiowej może powodować ból, tkliwość, siniaki oraz obrzęk. Może również skutkować złamaniem żeber i urazem mięśni. Zdarzenia te powodują ból, często podczas oddychania. Jeśli dojdzie do złamania przynajmniej jednego żebra w kilku miejscach, klatka piersiowa może stracić stabilność i boleć. Wówczas mogą pojawić się poważne trudności z oddychaniem.
Podczas badania na izbie przyjęć lub pomocy doraźnej lekarz oceni, czy doszło do złamania kości, i oszacuje inne obrażenia. Możliwe, że zleci podanie środków przeciwbólowych. Złamania żeber często goją się samoczynnie bez leczenia. Czasami trudno jest ocenić, czy żebro zostało złamane, czy jest tylko posiniaczone. Złamane i posiniaczone żebra leczy się zwykle tak samo. Złamane ramię lub obojczyk usztywnia się taśmą lub temblakiem.
Leczenie w domu
Postępuj zgodnie z tymi wytycznymi, dbając o siebie w domu:
-
Wypoczywaj. Nie podnoś niczego ciężkiego ani nie podejmuj żadnych intensywnych aktywności. Nie podejmuj żadnej aktywności, która powoduje ból.
-
Połóż kompres lodowy na obszar urazu. Pierwszego dnia nakładaj kompres lodowy na miejsce urazu na 20 minut co godzinę lub dwie. Aby przygotować kompres lodowy, włóż kostki lodu do woreczka plastikowego zamykanego od góry. Owiń ten woreczek cienkim ręcznikiem. Przez następne dwa dni nakładaj kompres lodowy 3 do 4 razów dziennie. Później nakładaj kompresy lodowe, aby złagodzić ból i obrzęk wtedy, gdy czujesz potrzebę.
-
Po 1 do 2 dniach na obszar urazu możesz zacząć nakładać ciepłe kompresy. Trzymaj kompres przez 10 minut kilka razy dziennie. Ciepły kompres to czysty materiał zwilżony ciepłą wodą.
-
Podczas kaszlu połóż poduszkę na miejsce obrażeń. W ten sposób zmniejszysz ból.
-
Możesz przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak paracetamol, naproksen lub ibuprofen, chyba że lekarz przepisze inne. Jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę wątroby lub nerek, przed zastosowaniem tych leków porozmawiaj z lekarzem. Porozmawiaj z lekarzem również wtedy, gdy wystąpiły u Ciebie wrzody żołądka lub krwawienie z przewodu pokarmowego.
Kontrola stanu zdrowia
Zgłoś się na kontrolę do lekarza, chyba że ten zaleci inaczej.
Kiedy szukać porady medycznej
Zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń:
-
Nasilający się nowy ból brzucha
-
Temperatura wynosząca bądź przekraczająca 100,4°F (38°C) lub zgodnie z zaleceniem lekarza
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911 w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych:
-
Zawroty głowy, słabość lub utrata przytomności
-
Duszności, płytki lub przyśpieszony oddech
-
Ból w klatce piersiowej przybiera na sile podczas oddychania
-
Intensywny ból, który pojawia się nagle lub trwa ponad godzinę