Stenty wieńcowe
Stent to mała, metalowa cewka lub siateczkowa rurka, którą wkłada się do zwężonej tętnicy, aby nie dopuścić do jej zamknięcia. Zastosowanie stentu pomaga zwiększyć ilość krwi doprowadzanej do serca. Stent pomaga również zapobiegać stopniowemu ponownemu zwężaniu się tętnicy (restenoza). Większość stentów jest powlekana lekiem, który stopniowo się uwalnia. W ten sposób zmniejsza się ilość tkanki bliznowatej, która tworzy się w tętnicy, i zapobiega się ponownemu jej zwężeniu. Lekarz specjalizujący się w chorobach serca, zwany kardiologiem interwencyjnym, przeprowadza angioplastykę oraz umieszcza stent w tętnicy.


Podczas zabiegu
-
Członek zespołu przeprowadzającego zabieg znieczula skórę w miejscu, gdzie zostanie wprowadzony cewnik, poprzez podanie lokalnego znieczulenia. Zwykle jest to pachwina lub nadgarstek. Następnie lekarz wykonuje nakłucie igłą, aby wprowadzić specjalną koszulkę.
-
Później przez tę koszulkę, czyli cienką, miękką rurkę wprowadza metalowy prowadnik i przemieszcza go do miejsca zwężenia w tętnicy. Lekarz śledzi ruch prowadnika, używając impulsów promieniowania RTG (fluoroskopii). Zostaje wykonany angiogram, czyli film RTG pokazujący przy użyciu kontrastu przepływ krwi przez tętnicę wieńcową. Na filmie można zlokalizować miejsce zwężenia.
-
Lekarz następnie wprowadza po prowadniku właściwy cewnik zakończony balonikiem. Cewnik z balonikiem zostaje umieszczony w miejscu zwężenia tętnicy.
-
Potem po cewniku zakończonym balonikiem lekarz wprowadza stent aż do miejsca blokady tętnicy.
-
Później pompuje balonik, aby rozprężyć stent.
-
Rozprężony stent przyciska płytkę miażdżycową do ściany tętnicy, zwiększając i przywracając prawidłowy przepływ krwi do serca.
Po zabiegu
-
Lekarz przepisuje leki, aby zapobiec powstawaniu skrzepów krwi na stencie. Pacjent musi przyjmować te leki do czasu, aż tętnica się zagoi. Lekarz poinformuje Cię, jak długo musisz przyjmować te leki. Lekarz wypisze receptę na te leki przed wypisaniem Cię do domu. Zwykle przepisywane leki to klopidogrel lub inne o podobnym działaniu. Lek ten najczęściej przyjmuje się z aspiryną, aby zapobiegać powstawaniu zakrzepów wewnątrz świeżo udrożnionej tętnicy.
-
Jeśli nakłucie wykonano w pachwinie, bywa, że pacjent musi leżeć z nieruchomą nogą przez kilka godzin. Czas ten może zależeć od tego, czy zamknięto miejsce wkłucia w tętnicę szwem lub korkiem kolagenowym. Jeśli zastosowano szew lub korek kolagenowy, wówczas czas pozostania w pozycji leżącej będzie krótszy. Czas ten zależy również od tego, czy doszło do krwawienia z tętnicy.
-
W przypadku wkłucia przez nadgarstek można założyć opaskę uciskową. Jeśli nie ma objawów krwawienia, wówczas stopniowo zdejmuje się ucisk.
-
Pielęgniarka będzie kontrolowała Twoje ciśnienie krwi oraz miejsce wkłucia.
-
Często prosi się również pacjenta, aby spożywał płyny, aby szybciej usunąć środek kontrastujący z organizmu.
-
Poza tym najprawdopodobniej lekarz przepisze Ci inne leki, aby zapobiec powstawaniu zwężeń w innych tętnicach. Będą to m.in. leki kontrolujące poziom cholesterolu, np. statyny. Możesz również otrzymać beta-bloker, aby zapobiec zawałowi serca. Jeśli występują bóle w klatce piersiowej (dławica piersiowa), wówczas lekarz przepisuje nitroglicerynę. Nie łącz nitrogliceryny z lekami stosowanymi do leczenia impotencji lub nadciśnienia płucnego. Takie połączenie może wywołać niebezpieczny spadek ciśnienia krwi.
-
Musisz odbywać wizyty kontrolne, aby lekarz sprawdził, jak reagujesz na obecność stentu oraz nowe leki. Wizyty mogą zacząć się już w pierwszym tygodniu po zabiegu umieszczenia stentu albo po 2 do 4 tygodniach.
-
Prawdopodobnie wrócisz do domu tego samego dnia. Może się jednak zdarzyć, że lekarz zaleci Ci spędzenie nocy po zabiegu w szpitalu. Pobyt w szpitalu może być dłuższy w zależności od Twojego stanu zdrowia ogólnego i bezpośrednio po zabiegu. Otrzymasz instrukcje, co zrobić po powrocie do domu, aby jak najszybciej wrócić do zdrowia.
-
Poproś kogoś, aby odebrał Cię ze szpitala i zawiózł do domu.
-
W miejscu wkłucia możesz mieć małego siniaka lub guzek – to normalne. Wszelkie zmiany powinny ustąpić w ciągu kilku tygodni. Jeśli siniak jest duży lub powoduje duży dyskomfort, poinformuj o tym lekarza.
-
Przy wypisie otrzymasz zalecenia, co zrobić, aby miejsce wkłucia było czyste i suche, a także czego nie wolno Ci robić po zabiegu. Pamiętaj, aby zapytać zespół lekarski o wszystko, co Cię martwi lub zastanawia w związku z powrotem do zdrowia po zabiegu.
Kiedy należy zadzwonić po pomoc medyczną
Zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów:
-
Nasilający się ból, obrzęk, zaczerwienienie, krwawienie, mocne zasinienie lub wypływ płynu z miejsca wkłucia
-
Temperatura wynosząca bądź przekraczająca 100,4°F (38°C) lub według wskazań lekarza
-
Objawy infekcji, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, wyciek wydzieliny lub ciepłota w miejscu wkłucia
-
Problemy z oddaniem moczu
-
Krew w moczu
-
Czarny lub smolisty stolec
-
Każde nietypowe krwawienie
-
Nieregularne, bardzo wolne lub szybkie bicie serca
-
Zawroty głowy
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911 w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów:
-
Ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, plecach, karku, gardle, szczęce, rękach lub ramionach
-
Problemy z oddychaniem
-
Nagłe odrętwienie lub słabość rąk, nóg, twarzy czy problemy z mówieniem
-
Szybko powiększająca się opuchlizna w miejscu wkłucia
-
Krwawienie z miejsca wkłucia, które nie zmniejsza się po mocnym ucisku
-
Silny ból, uczucie zimna, drętwienie lub niebieskie zabarwienie nogi lub ręki, przez którą wprowadzono cewnik
Online Medical Reviewer:
L Renee Watson MSN RN
Online Medical Reviewer:
Stacey Wojcik MBA BSN RN
Online Medical Reviewer:
Steven Kang MD
Date Last Reviewed:
4/1/2024
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone. Te informacje nie mają zamiar pełnić roli profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze zwróć uwagę na instrukcje lekarza.