Wysokie ciśnienie krwi, do potwierdzenia, bez leczenia
Twoje ciśnienie krwi było dzisiaj wyższe od normy. Czasami niepokój, ból lub inne problemy mogą powodować krótkotrwały wzrost ciśnienia krwi. Później powraca ono do normy. Jednorazowo podwyższone ciśnienie krwi nie oznacza, że masz wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie tętnicze); Wysokie ciśnienie krwi jest chorobą długotrwałą (przewlekłą). Należy jednak ponownie zmierzyć ciśnienie krwi w ciągu kilku kolejnych dni, żeby się przekonać, czy nadal jest wysokie.
Wyniki pomiaru ciśnienia krwi są podawane jako dwie liczby. Wyższa liczba to skurczowe ciśnienie krwi. Jest to ciśnienie podczas skurczu serca. Niższa liczba to rozkurczowe ciśnienie krwi. Jest to ciśnienie w momencie, gdy serce rozluźnia się pomiędzy uderzeniami. Odczyty ciśnienia krwi są zapisywane razem. Na przykład osoba z ciśnieniem skurczowym 118 i ciśnieniem rozkurczowym 78 będzie mieć zapis 118/78 w dokumentacji medycznej.
Ciśnienie krwi klasyfikowane jest jako prawidłowe, podwyższone lub wysokie ciśnienie krwi w stadium 1 lub 2.
-
Prawidłowe ciśnienie krwi. Ciśnienie skurczowe poniżej 120 i rozkurczowe poniżej 80 (120/80).
-
Podwyższone ciśnienie krwi. Ciśnienie skurczowe od 120 do 129 i rozkurczowe poniżej 80.
-
Wysokie ciśnienie krwi w stadium 1. Ciśnienie skurczowe wynosi od 130 do 139 lub ciśnienie rozkurczowe wynosi od 80 do 89.
-
Wysokie ciśnienie krwi w stadium 2. Ciśnienie skurczowe wynosi 140 lub więcej lub ciśnienie rozkurczowe wynosi 90 lub więcej.
Zmiany w stylu życia mogą pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi. Obejmują one zmniejszenie masy ciała, aktywność fizyczną i rzucenie palenia. Ciśnienie krwi należy mierzyć regularnie, aby mieć pewność, że jest pod kontrolą.
Opieka domowa
Aby monitorować ciśnienie krwi, lekarz może poprosić Cię o zgłoszenie się do gabinetu o różnych porach i w różne dni. Jeśli lekarz poprosi Cię o pomiary w domu, zapytaj, o jakich porach dnia należy wykonywać badanie i przez ile dni. Przed opuszczeniem gabinetu poproś lekarza o pokazanie, jak mierzyć ciśnienie krwi. Zadawaj pytania, jeśli czegoś nie rozumiesz.
Korzystanie z domowego ciśnieniomierza

Pomyśl o zakupie automatycznego ciśnieniomierza. Poproś swojego lekarza o zalecenie, a także o to, jaki jest właściwy dla Ciebie rozmiar mankietu. Ciśnieniomierze można zakupić w większości aptek.
Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne (American Heart Association) zaleca następujące wytyczne dotyczące domowego monitorowania ciśnienia krwi:
-
Nie pal ani nie pij kawy lub innych napojów zawierających kofeinę na 30 minut przed pomiarem ciśnienia krwi.
-
Skorzystaj z toalety przed pomiarem.
-
Odpręż się przez co najmniej 5 minut przed wykonaniem pomiaru.
-
Usiądź z opartymi plecami (nie siadaj na kanapie ani fotelu). Trzymaj stopy na podłodze, nie krzyżując ich. Połóż rękę na twardej, płaskiej powierzchni (na przykład na stole) z górną częścią ramienia na wysokości serca. Umieść środek mankietu bezpośrednio nad zgięciem łokcia. Nie należy wykonywać pomiaru przez ubranie. Sprawdź ilustrację w instrukcji użycia.
-
Wykonaj kilka odczytów. Podczas pomiaru wykonaj 2 lub 3 odczyty w odstępie 1 minuty. Zapisz wszystkie wyniki.
-
Wykonuj pomiar ciśnienia krwi o tej samej porze każdego dnia lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
-
Zapisuj datę, godzinę i wynik pomiaru ciśnienia krwi.
-
Zabierz ze sobą dokumentację na kolejną wizytę lekarską. Jeśli ciśnieniomierz ma wbudowaną pamięć, po prostu zabierz go ze sobą na następną wizytę.
-
Zadzwoń do lekarza, jeśli uzyskasz kilka wysokich odczytów. Nie przejmuj się pojedynczym wysokim wynikiem pomiaru ciśnienia krwi. Jeśli jednak uzyskasz kilka wysokich wyników, skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Obserwacja kontrolna
Zgłaszaj się na wszystkie wizyty kontrolne. Jeśli ciśnienie krwi wynosi ponad 120 na 80 dni w ciągu 2 z 3 dni, będzie konieczne skontaktowanie się z lekarzem w celu przeprowadzenia dalszych ocen i leczenia.
Nie odkładaj tego! Wysokie ciśnienie krwi można leczyć. Nieleczone wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko zawału serca, niewydolności serca, choroby nerek i udaru mózgu.
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911 jeśli występuje u Ciebie którykolwiek z poniższych objawów:
-
Ciśnienie krwi 180/120 lub wyższe wraz z objawami wymienionymi poniżej
-
Nietypowy ból w klatce piersiowej lub duszność
-
Osłabienie ręki lub nogi lub jednej strony twarzy
-
Problemy z mówieniem lub widzeniem
-
Silny ból głowy
-
Nagły silny ból brzucha
-
Skrajna senność, dezorientacja lub omdlenie
-
Ciężkie lub uporczywe zawroty głowy lub uczucie wirowania
Kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub uzyskać pomoc medyczną:
-
Ciśnienie krwi 180/120 lub wyższe po kilkukrotnym badaniu, bez innych objawów.
-
Pulsowanie lub szum w uszach.
-
Krwawienie z nosa.
-
Łagodne lub przerywane zawroty głowy lub uczucie wirowania.